Historia

Zarys historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Hłomczy

Lata 1960-1991

II Wojna Światowa i zniszczenia jakie wyrządziła, skłoniły powojenne państwo polskie do reform i reorganizacji organów państwowych jak i służb mundurowych w tym także Straży
Pożarnych. Stało się jasne, że istnieje potrzeba reorganizacji ochrony przeciwpożarowej, która po długich latach wojny przeżywała swoisty kryzys.
Powojenne Straże pożarne państwowe jak i te ochotnicze, których członkowie niejednokrotnie brali udział w walkach podczas II Wojny Światowej potrzebowały zmian organizacyjnych pozwalających określić zakres i kierunek ich działania.
Początkowo w latach powojennych w polskim pożarnictwie obowiązywały przepisy prawne z okresu międzywojennego, lecz w kolejnych latach przystąpiono do szeregu reform, które skutkowały większym nakładem środków na ochronę przeciwpożarową, także tą ochotniczą. W końcu w roku 1956 powołano Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, a rok później nowy wzorcowy Statut OSP. Powojenne reformy, wzmożony nakład środków i uregulowania prawne przyczyniły się do powstania i rozwoju wielu Ochotniczych Straży Pożarnych.
Także w tym okresie zaczęła rodzic się idea powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Hłomczy. Założycielem OSP w niewielkiej miejscowości położonej w dolinie Sanu był druh Mikołaj Pawłowski, który jednocześnie został pierwszym prezesem straży. Trzeba jednak zaznaczyć, że duży wkład w powołanie Straży miał też ówczesny Sołtys wsi pan Marian Mielczarek oraz inni druhowie będący jednocześnie pierwszymi strażakami naszej miejscowości.
Podobnie jak dzisiaj ówczesna straż skupiała ludzi, którzy swoim zaangażowaniem i bezinteresowną pracą społeczną odczuwali chęć niesienia pomocy innym. W gronie pierwszych strażaków znajdowali się następujący druhowie: Roman Szwyd, Tadeusz Wisłocki, który został pierwszym komendantem OSP Hłomcza, Władysław Starościak sprawujący funkcję sekretarza, Jan Woroszczak. Pierwsza motopompa Polonia PO3 trafiła do OSP w roku 1961 co poskutkowało potrzebą pierwszych szkoleń z zakresu jej obsługi. Pierwszymi przeszkolonymi zostali druh Roman

Szwyd oraz prezes druh Mikołaj Pawłowski. Pierwszy z nich odbywszy dwutygodniowe szkolenie został pierwszym mechanikiem OSP Hłomcza. Początkowe wyposażenie jednostki było skromne oprócz wspomnianej dość awaryjnej motopompy i oprzyrządowania do niej nie posiadano w zasadzie niczego , a strażacy podczas akcji musieli korzystać z prywatnych ubrań. Wraz z upływem czasu sytuacja ta uległa zmianie OSP wyposażono w hełmy i toporki oraz 9 kombinezonów ochronnych. Pierwsza remiza a w zasadzie można powiedzieć magazyn przeciwpożarowy zorganizowano w budynku tzw. karczmy, która znajdowała się w centralnej części wioski. W roku 1973 remizę przeniesiono do nowo wybudowanego Domu Ludowego.
Oczywiście wielką bolączką straży nie tylko miejscowej ale także okolicznych był brak środka transportu. Początkowo motopompa i cały osprzęt przewożono konno. Sytuacja poprawiła się dzięki pomocy miejscowego Kółka Rolniczego, które przy udziale strażaków tam pracujących (min Edward Woroszczak od 1969r) udostępniało ciągnik lub samochód marki Żuk do przewozu sprzętu. Problemy z transportem nie zmieniły się aż do lat 90. Do tego czasu straż przemieszczała się samochodami prywatnymi bądź jak wspomniano wyżej użyczonym sprzętem z Kółka Rolniczego.

W omawianym okresie straż brala udział kilkunastu akcjach pożarniczych min. Pożary domów w Rzeczkach pierwsza polowa lat 60, lokalne pożary domów (u Szwyda około 68
roku) następnie lata 70 to pożar w Tyrawie Solnej (ok. roku 71), pożary domów w Dobrej i Łodzinie. Oprócz pożarów strażacy brali udział w różnorakich działaniach o charakterze społecznym i kulturowym. Startowano również w zawodach sportowo- pożarniczych- gminnych i lokalnych organizowanych miedzy pobliskimi OSP.
Z inicjatywy strażaków ochotników postanowiono wybetonować zbiornik p. pożarowy w centrum wioski będący zabezpieczeniem w razie pożaru dla wyżej położonych terenów (lata 60).
W latach 80-90 straż kontynuowała swoja działalność biorąc udział w gaszeniu pożarów oraz likwidacji innych zagrożeń takich jak powodzie itp..

Lata 1991-2010

Przełom lat 80 i 90 przyniósł konieczność zarejestrowania straży jako Stowarzyszenia zgodnie z ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 1989r. i podporządkowanie OSP Samorządom Gmin głownie przez ich finansowe uzależnienie. Co skutkowało dalszemu wspieraniu OSP i jej rozwojowi.

W roku 1991 ukończona została dobudowana część Domu Ludowego, w której od tej pory znajduje się remiza. Dla OSP Hłomcza lata 90 to przede wszystkim okres zmiany pokoleniowej w szeregach OSP jednostki, oczywiście zmiany te zaczęły się dużo wcześniej. Zmiany skutkowały powołaniem nowego zarządu OSP. Funkcję prezesa przejął wieloletni członek osp druh Edward Woroszczak , naczelnikiem został druh Zdzisław Odrowąż (będący wcześniej członkiem OSP z Łękawica koło Wadowic). W zarządzie byli tez druhowie Kozłowski Waldemar, Woroszczak Jan i Wisłocki Kazimierz. Zmiany w osp zbiegły się w czasie ze zmianami w władzach soleckich. Sołtysem wsi Hłomcza została pani Janina Brodziak, która wraz z prezesem druhem Woroszczakiem i Odrowążem przyczyniła się do przyszłego rozwoju OSP Hłomcza. Końcem lat 90 nastąpiła zmiana w Zarządzie OSP nowym prezesem został dotychczasowy
naczelnik druh Zdzisław Odrowąż , Naczelnikiem druh Dariusz Bar . w zarządzie znaleźli się też druhowie Robert Bodziak, Robert Indyk, Wojciech Szwyd, Górniak Robert.
W roku 1999 na stan OSP Hłomcza przekazano pierwszy samochód. Był to UAZ 452 z roku 1990. Samochód przekazał Zakład Górnictwa Nafty i Gazu w Sanoku. W pozyskaniu samochodu pomógł ówczesny pracownik powyższych zakładów pan Józef Bąk . Oczywiście przyszły wóz strażacki trzeba było przystosować na potrzeby straży, czego podjęli się członkowie OSP. Idąc za ciosem w kolejnych latach druhowie z Hłomczy przy wsparciu Sołectwa i władz samorządowych doposażyli jednostkę w coraz to nowszy sprzęt. I tak w roku 2000 zakupiono pierwsze Ubrania Bojowe USP (10 Sztuk), które zastąpiły stare mundury moro. Lecz zakup mundurów poprzedziło jeszcze większe wydarzenie z początku roku 2000 jakim było pozyskanie nowoczesnej motopompy firmy Tohatsu. Zakup został sfinansowany ze środków wsi Hłomcza i dotacji państwowej Straży Pożarnej. Zakupiony sprzęt i zaangażowanie Zarządu OSP sprawiło, że kolejne lata przebiegały w sposób rozwojowy. Straż angażowała się w działania społeczne. Brano udział w zawodach sportowo – pożarniczych i postawiono na pracę z młodzieżą, która niejednokrotnie odnosiła sukcesy na zawodach sportowych. Starania ówczesnego zarządu sprawiła, że część młodzieży z tamtych lat została w straży aż do dzisiaj.

Działania straży w latach 90 i po roku 2000 nie skupiła się jedynie na działalności społecznej i sportowej. OSP brała udział w licznych akcjach pożarniczych i zwalczaniu miejscowych zagrożeń takich jak powodzie i podtopienia, które dość często nękały okoliczne miejscowości.

W roku 2010 Polskę dotknęła powódź. W likwidacji jej skutków i pomocy poszkodowanym brali również udział druhowie OSP Hłomcza oddelegowani w miejsca najbardziej dotknięte fala powodziową.

Lata 2010- 2020
Początek lat 20 XXI wieku przyniósł zmiany w Zarządzie OSP Hłomcza na stanowisku prezesa pozostał Zdzisław Odrowąż , nowym naczelnikiem został Krzysztof Roman. Pozostałymi członkami zarządu zostali Łukasz Szwyd, Wojciech Szwyd , Dariusz Bar, Daniel Wdowiak.

W omawianym dziesięcioleciu Ochotnicza Straż Pożarna dostosowując się do wymogów wobec jednostek OSP skupiła się na szkoleniu swoich członków. Od roku 2011- 2020 kursy podstawowe ukończyło 15 strażaków ochotników . ponadto przeszkolono strażaków z zakresu ratownictwa technicznego, szkolenia dowódców i naczelników OSP.

Praca z młodzieżą i szkolenia przyczyniły się do dużej aktywności OSP. Jednostka brała udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w latach 2011, 2013,2015, oraz w powiatowych w roku 2015 i 2019.

W roku 2015 w OSP wygrało zawody gminne. W 2016 roku członkowie OSP w Hłomczy brali udział w zabezpieczaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie ( Dawid Biega, Rafał Roman, Krzysztof Roman, Janusz Odrowąż, Zdzisław Odrowąż, Zbigniew Odrowąż, Mateusz Brewczak). Oczywiście straż brała także udział w akcjach pożarniczych i przeciwpowodziowych, których od roku 2010 było 30.

Ważnym wydarzeniem dla straży było przekazanie samochodów w roku 2013 Mercedes Benz LT, a następnie w 2016 wymiana na Volkswagena Transportera. Choć były i są nadal to samochody lekkie i ze znacznym przebiegiem to ich pozyskanie stanowi pewien symbol docenienia ciężkiej społecznej pracy członków OSP w Hłomczy.

Rok 2020 to przede wszystkim trudny dla wszystkich czas pandemii Covid -19. Ale to właśnie w tym roku przypadła 60 rocznica powstania OSP Hłomcza. Pomimo obostrzeń udało się nam uczcić ten ważny jubileusz i zorganizować uroczystość podczas, której nadano naszej jednostce Sztandar. Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia było uroczyste przekazanie naszej straży lekkiego samochodu ratowniczo- gaśniczego marki Renault. Nadano także odznaczenia – jednostka OSP otrzymała Srebrny Medal za Zasługi dla pożarnictwa.

Nadano także odznaczenia indywidualne:

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: Druhowie Bar Dariusz, Bodziak Robert, Szwyd Łukasz, Szwyd Wojciech, Roman Krzysztof.

Przyznano odznaki Strażak Wzorowy dla: druhów Odrowąż Janusz, Tokarski Patryk, Brewczak Mateusz, Rafał Roman.

Odznakami Za Wysługę Lat odznaczeni zostali: Druh Edward Woroszczak 50 lat i Druh Zdzisław Odrowąż 30lat.

Podsumowując to był naprawdę udany i ciekawy rok. Lata 2021 -2022 stały pod znakiem pracy z młodzieżą i powołaniem w naszej jednostce Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Powołano też pierwszą w historii naszej jednostki Kobiecą Drużynę Pożarniczą.

Zorganizowano kilkanaście spotkań szkoleniowych, a nasze drużyny wzięły udział w zawodach sportowo pożarniczych.